< Cofnij

AVE 3D Heal skanowanie dynamiczne 3D

  Na piątkowym seminarium 08.03.2024 r. gościł u nas zespół informatyczny pracujący nad  AVE 3D Heal – systemem do diagnostyki i obiektywizacji danych, umożliwiającym pomiary pacjenta podczas ruchu oraz ich digitalizację w postaci filmu 3D. Zespół tworzą osoby z firmy B3D oraz pracownicy Politechniki Poznańskiej z Wydziału Inżynierii Mechanicznej pod kierownictwem dr. inż. Wiesława Kuczko we współpracy z dr. Przemysławem Keczmerem (UMP) oraz dr. Sabiną Siwiec (UMP, współpracownik naszej Katedry).

 

  Podczas spotkania został zaprezentowany pierwszy na świecie skaner umożliwiający nieinwazyjne dynamiczne skanowanie 3D geometrii kończyn ciała. Pracownicy Uniwersytetu oraz chętni studenci przetestowali go osobiście – dynamiczne skany ich stóp posłużą stworzeniu bazy danych do budowy modelu w oparciu o innowacyjną na skalę światową technologię „ONE SHOT”. Dzięki temu lekarze i fizjoterapeuci otrzymają wizualizację kończyn wraz ze szczegółowymi danymi na temat kształtu, ruchu, budowy anatomicznej oraz ewentualnych deformacji i obrzęków, co ułatwi postawienie precyzyjnej diagnozy. Ocena stanu zdrowia pacjenta będzie mogła odbywać się online poprzez przesłanie danych ze skanu/filmu 3D.

    Nowa technologia umożliwiająca przestrzenne obrazowanie pacjenta w ruchu i generująca trójwymiarowe wyniki badań zostanie wykorzystana także do analiz, porównania postępów leczenia oraz do przeprowadzania badań i eksperymentów naukowych. W odróżnieniu od innych skanerów 3D dostępnych na rynku skaner AVE 3D Heal wykorzystuje bardzo dokładne światło strukturalne, w którym liczba wyświetlanych wzorów została zredukowana do jednego, przez co możliwa jest rejestracja modeli 3D z prędkością 60 ujęć na sekundę.

     Podczas tego seminarium w Katedrze Informatyki i Statystyki udało się:

  • zmierzyć kończyny dolne łącznie 36 osób,
  • łączna liczba zebranych klatek (pojedynczych zdjęć 2D na podstawie których wykonywana jest rekonstrukcja) to ponad 70 000 sztuk,
  • ponad 45 GB zebranych "surowych" danych
  • ponad 6 TB danych po przeprowadzeniu rekonstrukcji do postaci chmur punktów oraz siatek trójkątów.

 Bardzo dziękujemy naszym Wolontariuszom - Studentom kierunków: lekarsko-dentystycznego, farmacji oraz położnictwa za ważny wkład w powiększanie zasobów bazy danych w tym innowacyjnym projekcie.