Gość z Kristiania University College z Oslo

W dniach 7-10 maja dwie Katedry naszego Uniwersytetu miały zaszczyt gościć prof. Martina Stranda z Kristiania University College z Oslo w ramach wymiany uniwersyteckiej ERASMUS+. Prof. Strand to wybitny naukowiec o szerokich zainteresowaniach, obejmujących biochemię, biologię molekularną, farmakologię oraz bioinformatykę.

Podczas swojego pobytu prof. Strand przeprowadził szereg zajęć ze studentami w Katedrze i Zakładzie Informatyki i Statystyki oraz w Katedrze Biochemii i Biologii Molekularnej. W Katedrze i Zakładzie Informatyki i Statystyki opiekowali się nim dr hab. Michał Michalak oraz dr Anna Sowińska. Studenci z II roku biotechnologii oraz III roku kierunku lekarskiego mieli niepowtarzalną okazję poznać zagadnienia związane z podstawami bioinformatyki oraz kierunkami jej przyszłego rozwoju.

Prof. Strand miał również możliwość zwiedzenia naszego nowoczesnego Centrum Symulacji Medycznej dzięki uprzejmości mgr Piotra Ziemaka. Ponadto, odwiedził Centrum Innowacyjnej Technologii Farmaceutycznej, gdzie dyrektor Jacek Wajda osobiście oprowadził gościa i zaprezentował najnowsze osiągnięcia technologiczne. Prof. Strand zapoznał się także z pracą Uniwersyteckiego Centrum Badań Sportowo-Medycznych, dzięki uprzejmości prof. Przemysława Guzika, który osobiście oprowadził po obiekcie.

Drugą Katedrą, którą odwiedził prof. Strand, była Katedra Biochemii i Biologii Molekularnej. Pod opieką prof. Adrianny Mostowskiej, prof. Strand poprowadził zajęcia dotyczące lipidów złożonych, wzbogacając wiedzę studentów o najnowsze badania i odkrycia w tej dziedzinie.