dr Izabela Miechowicz na stażu

W dniach 14-15 lutego 2024 dr Izabela Miechowicz odbywała staż naukowy w firmie Scientia Research Institute, mającej swoją siedzibę w Bydgoszczy.

Podczas szkolenia zostały zaprezentowane przez dr n. med. Przemysława Magielskiego, dyrektora medycznego w firmie Scientia, ogólne zasady prowadzenia badań klinicznych, z głównym nastawieniem na badania platformowe (adaptatywne), które pozwalają znacznie skrócić proces badań klinicznych.

Przedstawiono również proces zarządzania decyzjami w badaniu klinicznym, pokazano w jaki sposób gromadzi się i sprawdza poprawność zgromadzonych danych medycznych. Szczególny nacisk położono na bezpieczeństwo w badaniu, występowanie i raportowanie zdarzeń niepożądanych (AE-adverse event) oraz ciężkich zdarzeń niepożądanych (SAE- serious adverse event).

Zwrócono uwagę na istotną rolę planu analiz statystycznych (SAP - statistical analysis plan), w którym bardzo szczegółowo powinny być opisane zmienne, które będą analizowane, metodologia przyjęta w przypadku braków danych lub wartości odstających oraz zastosowane testy statystyczne.