Fragment tekstu z Faktów UMP 1/2021
Jubilat ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim na kierunku teoretycznej fizyki jądrowej. W 1977 podjął pracę w Pracowni Informatyki i Statystyki AM w Poznaniu. Powierzono mu funkcję kierownika tej jednostki, jaką sprawuje do dziś. W 1982 uzyskał stopień doktora (Komputerowa analiza zapisów kardiotokograficznych). Jego promotorem był późniejszy Profesor R. Tadeusiewicz, i Rektor AGH w Krakowie. W 1990 uzyskał stopień doktora habilitowanego (Zastosowanie modelu autoregresyjnego i analiza przydatności cyfrowych sygnałów częstości uderzeń serca do opisu czynności układu sercowo- naczyniowego płodu i noworodka. Tytuł naukowy profesora nadano mu w 1998.
Pytanie: Jakie problemy rozwiązywał fizyk-matematyk na uczelni medycznej ? Zaprojektował stronę sprzętową do akwizycji i przetwarzania sygnału KTG. Stworzył cyfrowy symulator czynności serca płodu, który był wykorzystywany min. w projektowaniu systemu intensywnego nadzoru płodu KOMPR w Zabrzu. Analizował sygnały FHR. Efektem tych prac było opracowanie autorskiego oprogramowania do zautomatyzowania tych analiz. Badania Quantification of the fetal heart rate variability spectra analysis in growth-retarded fetuses zostały wyróżnione (2 miejsce) na X Europejskim Kongresie Medycyny Perinatalnej, a na II Word Symposium w Kyoto (1989) zaproszono go jako invited speaker’a i powierzono prowadzenie sesji plenarnej z analizy sygnałów biomedycznych w perinatologii.
W kolejnych latach skupił się na technikach data mining dot. analiz wielowymiarowych i budowie oprogramowania dla instrumentacji wirtualnej. Aktywnie poszukiwał i stosował nowe modele matematyczne umożliwiające min. prognozowanie czasów przeżycia, wielokrotną imputację danych, analizę niejednorodności w danych medycznych i wykrywanie ukrytych klas. Współpracował z Uniwersytetem w Turku (Finlandia) oraz Chicago. Gościł na Uniwersytetach w Birmingham, Perugia, Cambridge. Wypromował 10 doktorów, 4 z nich uzyskało stopień dr hab., a 1 ma tytuł naukowy profesora. Odpowiedź: Jubilat ciągle klika w klawiaturę a końca pracy nie widać …☺
Pracował w komisjach: Polskiej Akademii Umiejętności w sekcji Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej, Grantowych KBN w sekcji Technika w Medycynie i Radzie Naukowej Instytutu Techniki i Aparatury Medycznej w Zabrzu. Był członkiem komisji Zastosowań Informatyki i Matematyki Komitetu Podstawowych Nauk Medycznych w Badaniach Podstawowych i Klinicznych Wydziału VI Nauk Medycznych PAN. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Inżynierii Biomedycznej, Polskiego Towarzystwa Fizyki Medycznej oraz International Society of Perinatal Obstetrics.
Jest autorem 2 skryptów z Elementów informatyki dla lekarzy, współautorem książek: Statystyka w badaniach medycznych, Nie samą biostatystyką… czy Cyfrowe metody przetwarzania sygnałów biomedycznych. Często gościł na konferencjach Metodologia badań naukowych zapraszany przez STN by wzbogacać wiedzę najmłodszych badaczy. Wraz z Okręgową Izbą Lekarską w Poznaniu organizował i prowadził kursy podyplomowe Wykorzystanie Internetu w badaniach medycznych. Wykładał na Doctoral Intensive Course in Research Methodology w Szwecji. W 1973, kiedy powołano Pracownię Informatyki i Statystyki, zajęcia dydaktyczne były prowadzone tylko dla 2 kierunków: lekarskiego i lekarsko-dentystycznego. Obecnie Katedra i Zakład Informatyki i Statystyki naucza na 16 kierunkach dla wszystkich wydziałów.
Chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem. Wiele lat przewodniczył Rektorskiej Komisji ds. Rozwoju Informatyki, w 1988 opublikował zespołowo Projekt komputeryzacji AM w Poznaniu. Jako Pełnomocnik Rektora w zakresie współpracy z UAM stworzył pierwszy w Polsce kierunek Fizyka Medyczna, a studenci UAM do 2013 uczyli się także na UMP. Był członkiem Senackiej Komisji ds. Finansów i Zaopatrzenia, Rektorskiej Rady Egzaminów, Społecznej Rady Szpitala SPSK5 w Poznaniu oraz Wydziałowej Komisji ds. Okresowej Oceny Nauczycieli Akademickich. Jest Przewodniczącym Rady Użytkowników PCSS.
Zawsze oddany Uczelni, Społeczności Akademickiej, Studentom a przede wszystkim Biostatystyce!